Най-голямото познато на палеонтолозите струпване на кости от над 30 вида животни на едно място…над 600 кости на площ от 15 кв.м. превръщат находището в село Дорково в едно от най-значимите в света.

Сградата на музея е дело на архитект Явор Йорданов. Тя е с цилиндрична форма, изградена от метал, дърво и стъкло. Изключително елегантно, премерено и интересно решение. Сградата идеално се вписва в планинския релеф. Влизайки вътре, попадаш в едно общо пространство, в което господар е близо четири метровият мастодонт. В експозицията е пресъздаден животът по тези места преди 3-4,5 мил. години. По-голямата част от намерените кости се съхраняват в Националния природонаучен музей в София, но възстановката в Дорково може да възпламени интереса към науката както на малки, така и на големи. Дестинацията е подходяща за еднодневна разходка..ще ви се отрази добре – чист въздух, вдъхновение и доволна усмивка, че и в България се случват хубави неща, са само част от положителните изживявания, които ви очакват по пътя към село Дорково и Родопите.
И една крава любезно ми позира за мащаб 🙂


Вижте още:
Долен – фест и къщи от резервата
Автор: Рая Боюкова/ raya@te3s.org
При с Дорково има е средновековна крепост, казва се Цепина, била е столица на деспот Алексий Слав преди Мелник, а през 14 в. е разрушена след драматична обсада от турците.
Това се го забравили. Интересно е колко близо е музея до селото и крепостта?
Да…посетихме и крепостта, когато ходихме до селото. Просто статията е за музея.
Музеят е много близо до центъра на селото, направили са нов път до там и лесно се стига дори и пеша.
Pingback: Българските номинации за наградата за съвременна архитектура „Мис ван дер Рое“ 2015 | TE3S
Pingback: Българските номинации за наградата за съвременна архитектура „Мис ван дер Рое“ 2015 | РК София Област
Pingback: Българските номинации за „Мис ван дер Рое“ 2015 - te3s